Jak utrzymać dobre zdrowie fizyczne i psychiczne jako kierowca zawodowy oraz choroby dotykające kierowców zawodowych. Ośrodek Szkolenia Kierowców Zawodowych z Katowic oraz Chorzowa zaleca:

7 lipca 2023

Praca jako kierowca zawodowy wiąże się z długimi godzinami spędzonymi na drodze i nieustannym narażeniem na stres. Dlatego ważne jest, aby kierowcy zawodowi dbali o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jak utrzymać dobre zdrowie oraz omówimy niektóre choroby, które często dotykają kierowców zawodowych.

Zdrowie fizyczne:

  1. Regularna aktywność fizyczna: Staraj się regularnie uprawiać aktywność fizyczną, nawet jeśli jesteś na trasie. Możesz wykonywać proste ćwiczenia rozciągające lub krótkie spacery podczas przerw w podróży. Regularna aktywność fizyczna poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie i przeciwdziała siedzącemu trybowi życia.
  2. Zdrowa dieta: Wybieraj zdrowe posiłki bogate w warzywa, owoce, pełne ziarna i białko. Unikaj fast foodów i żywności wysoko przetworzonej, które mogą prowadzić do nadwagi i problemów zdrowotnych. Pamiętaj, aby spożywać regularne posiłki i unikać jedzenia dużych ilości jedzenia na raz.
  3. Regularne badania lekarskie: Odwiedzaj lekarza regularnie i wykonuj niezbędne badania, aby monitorować swoje zdrowie. Badania takie jak kontrola ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi i badania profilaktyczne mogą pomóc w wykryciu problemów zdrowotnych na wczesnym etapie.
  4. Hydratacja: Pamiętaj, aby pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania ciała i koncentracji.

Zdrowie psychiczne:

  1. Zarządzanie stresem: Praca jako kierowca zawodowy może być stresująca. Nauka skutecznych technik zarządzania stresem, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy regularna aktywność fizyczna, może pomóc w redukcji napięcia i poprawie samopoczucia.
  2. Wsparcie społeczne: Utrzymuj kontakt z rodziną, przyjaciółmi i innymi kierowcami zawodowymi. Dzielenie się swoimi doświadczeniami, obawami i sukcesami może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami oraz zapewnić wsparcie emocjonalne.
  3. Właściwy sen: Dbaj o odpowiednią ilość snu. Niewyspanie może prowadzić do zmęczenia, problemy koncentracji i podatności na choroby. Twórz regularne harmonogramy snu i staraj się utrzymywać zdrowe nawyki snu.

Choroby dotykające kierowców zawodowych:

  1. Zespół wibracyjnego ciała całego: Jest to choroba spowodowana długotrwałym wystawieniem na wibracje, na przykład podczas jazdy ciężarówką. Może prowadzić do bólu pleców, utraty czucia w dłoniach i innych objawów. Ważne jest, aby korzystać z odpowiednich narzędzi ochronnych, takich jak rękawice wibracyjne, i regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców.
  2. Otyłość i choroby sercowo-naczyniowe: Siedzący tryb życia i niezdrowe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do otyłości i zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta są kluczowe w profilaktyce tych chorób.
  3. Problemy z układem krążenia: Długie godziny spędzone na siedząco mogą prowadzić do problemów z krążeniem, takich jak żylaki czy zakrzepica. Regularne rozciąganie nóg, unoszenie ich na krótkie przerwy oraz noszenie elastycznych pończoch uciskowych może pomóc w zapobieganiu tym schorzeniom.

Podsumowanie:

Utrzymywanie dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego jest kluczowe dla kierowców zawodowych. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, regularne badania lekarskie, zarządzanie stresem, wsparcie społeczne i odpowiedni sen to kluczowe czynniki. Pamiętaj również o chorobach specyficznych dla kierowców zawodowych, takich jak zespół wibracyjnego ciała całego czy problemy z układem krążenia. Przestrzeganie tych wskazówek pomoże ci w utrzymaniu zdrowia i pełnej gotowości do pracy jako kierowca zawodowy. Pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze!